Wstępny plan podróży:


Dzień 1  - Wyjazd z Wrocławia

ok. godz. 16 (do ustalenia na forum).  


Dzień 2 - Przez Europę do Turcji. 

 

Dzień 3 - Przejazd przez Turcję, dojazd pod granicę irańską. Przekraczamy granicę z Iranem. Dojazd do Urmai.


Dzień 4 - Urmai, tanie zakupy, zwiedzanie i po południu jedziemy przez jezioro słone Urmai do Kondovan. Nocleg w domach troglodytów w Kondovan. 


Dzień 5 - Droga przez Iran Zachodni pod jaskinię Ali Sadr. Nocleg na parkingu pod jaskinią.


Dzień 6 - Zwiedzanie największej jaskini Iranu - Ali Sadr. Po południu jedziemy do Kaszan. Nocleg w historycznym domu kupców w Kashan.


Dzień 7 - Oglądamy łaznie, ogród i historyczne wzgórze Sink w Kaszan. Dalej po drodze Abyaneh - czerwone miasto. Nocleg w plenerze - nad strumieniem w wąwozie.


Dzień 8 - Przejazd i zwiedzanie Esfahan, nocleg w hotelu. 


Dzień 9 - Do południa wyjeżdżamy z Esfahanu w kierunku do Karnaq. Po drodze zobaczymy centrum zaraostrańskie - Czak Czak (na stoku góry z widokiem na pustynię i Yazd). Śpimy na polu namiotowym lub w karawanseraju - Karnaq.


Dzień 10 - Po spacerze w starożytnym mieście jedziemy do Yazd. W Yazd oglądamy meczet piątkowy, starą kazbę, świątynię ognia, wieże milczenia. Nocleg w hostelu w Yazd. 


Dzień 11 - Droga i zwiedzanie Persepolis i NAQSH-E RAJAB. Noc przy ruinach. 


Dzień 12 - Rano jedziemy do pobliskiego Shirazu. Zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na miasto - kulturalną stolicę Iranu.  


Dzień 13 - Zaczynamy drugą część wyjazdu - poświęcając ją na kolory i formy pustyni irańskiej. Zaczynamy od zobaczenia podziemnej wioski Meymand. Nocleg przy niej. 


Dzień 14 - Jedziemy do Rayen - twierdzy pustynnej. Później na purtynię Lut. Noc w oazie na obrzeżach pustyni. 


Dzień 15 - Droga na północ przez niesamowite formy skalne i Góry Marsowe do Nayband. Noc w oazie. 


Dzień 16 - Po drodze do Meszhed wstąpimy do kilku miejsc: karawanseraje, oazy. Noc w hotelu. 


Dzień 17 - Przed południem oglądamy atrakcje Meszhed. Po objedzie jedziemy nad gorące zródła - iranskie Pamukale. Noc w plenerze.


Dzień 18 - Dojazd do Tehranu. Oglądamy Pałac Golestan, murale na byłej Ambasadzie Amerykańskiej, muzeum klejnotów. Noc w hotelu.


Dzień 19 - Dzień w drodze do Tabrizu. Po drodze czas na kolorowe góry i Soltanije. Ostatnie zakupy w Tabrizie i noc w hotelu. 


Dzień 20-22 - Jedziemy na granicę i powrót do kraju. Wrocław - niedziela w południe.  „KAŻDY DZIEŃ GDZIEŚ INDZIEJ,                                                KAŻDA NOC W NOWYM MIEJSCU”
Pokaż Iran - wyprawa 2017 na większej mapie

Opis atrakcj turystycznych:


KANDOVAN - to miejscowość                     turystyczna w prowincji Azerbejdżan. Zyskała sławę dzięki swoim domom troglodytów. Niektóre wykute mieszkania mają co najmniej 700 lat i są wciąż zamieszkałe. Kandovan jest zwany również małą Kapadocją. Tutejsze wody mineralne są uważane za lek na choroby nerek. 


TEHRAN – stolica Iranu, zwiedzamy - muzeum klejnotów, murale na byłej Ambasadzie Amerykanskiej, Pałac Golestan. Wieczorem czas wolny na zwiedzanie taxi.Jaskinia Ali Sadr – jest jedna z największych jaskiń na świecie. W jej wnętrzu jest jezioro i kilka kanałów. Pływa się w niej wynajętą łódką. Jaskinia bogata jest w kolorowe stalaktydy i stalagmity. W najwyższym miejscu ma ponad 50 metrów. Odkryta została w połowie XX w.

 


Soltanije - czternastowieczne monumenty, olbrzymie mauzoleum Oldżajtu na planie ośmiokąta o średnicy 38 m, wieża grobowca Baraka Baby i grób teologa Molly Hasana. Na liście światowego dziedzictwa UNESCO.


ABYANEH - słynna wioska koło miasta Kashan. Charakteryzuje

się budynkami w odcieniach czerwieni. Wieś jest jedną 

z najstarszych w Iranie, przyciągając wielu rodzimych, 

jak i zagranicznych turystów. Mieszkanki zazwyczaj noszą białe długie szaliki i spódnice do kolan, które posiadają kolorowy wzory. Ten tradycyjny stój rząd uporczywie stara się zmienić - ale … mu się nie udaje.KASHAN - jest miastem na pustyni znanym z dywanów, ceramiki 

i jedwabiu. Bazar Kashan jest jednym z najpiękniejszych w Iranie. Posiada wiele ciekawych budynków w środku, jak meczety, caravanserai, przechowywania wody i oczywiście fantastyczny młyn. Ogród Fin to najważniejszy ogród 

w Kashan. W tym ogrodzie, 

z basenami i fontannami wśród drzew owocowych, jest wspaniały leniwy klimat. YAZD - miasto leżące na skraju dwóch pustyń Iranu. Wspaniałe meczety, barwne ulice oraz najciekawsze w kraju, wciąż zamieszkałe Stare Miasto. Yazd słynie również z tzw. "łapaczy wiatru". W Yazdzie zamieszkuje największa w Iranie, społeczność zoroastriańska. Zoroastryzm był przez wiele wieków oficjalną religią perskiego imperium - aż do podboju arabskiego w VII wieku n.e., kiedy to został zastąpiony przez Islam. W każdej świątyni znajduje się "wieczny płomień". "Najstarszy" znajduje się właśnie w Yazdzie - starannie podtrzymywany, płonie nieprzerwanie od ponad 1500 lat. CZAK CZAK - klasztor na pustkowiu, niewielka (ale za to najważniejsza na świecie) świątynia Zoroastriańska, wybudowana 

w jaskini znajdującej sie na zboczu góry. Wokół jaskini zbudowano kompleks budynków do obsługi pielgrzymów, którzy masowo nawiedzają to miejsce. Na szczycie znajduje się świątynia, w której przebywał ponoć sam prorok Zaratusztra. 


PERSEPOLIS - to miasto założone przez Dariusza Pierwszego 

w 518 p.n.e., rozbudowane przez Kserksesa i kolejnych władców 

z dynastii Achemenidów. W czasach tych pełniło funkcję jednej 

z czterech stolic imperium perskiego (razem z Suzą, Ekbataną 

i Pasargadą). 

Miasto służyło jako ceremonialna stolica państwa. Zburzone przez Aleksandra I. 


NASH-E ROSTAM - (groby wykute w skalach) i NAQSH-E RAJAB (płaskorzeźby) w okolicach Persepolis, miejsca spoczynku władców Persji. Monumentalne grobowce wykute w skale górujące nad okolicą. 


SHIRAZ - serce perskiej kultury, miasto poetów i artystów. Miasto posiada naturalnie wiele wspaniałych atrakcji, po wielkich perskich poetach pozostały wspaniałe ogrody. Do odwiedzenia jest tu twierdza Karima Khana, parki, Muzeum historyczne oraz meczety, mauzoleum wysadzane lusterkami - robące wrażenie.